Tekstil Teknolojileri

Kuruluş

1994-1995 eğitim-öğretim yılında bölümümüz açılmış olup, daha sonra Tekstil, Giyim, Ayakkabı ve Deri Bölümü' ne bağlı " Tekstil Teknolojisi " Programı adını almıştır. Teorik derslerinin yanı sıra atölye / uygulama dersleri de bulunmaktadır.

Genel Bilgi

Üniversite Giriş Sınavından yeterli puan alan veya sınavsız geçiş şartlarını sağlayan öğrenciler bölümün ön lisans programına başlamaya hak kazanırlar. Tekstil Programı; iki yıllık olup, tekstil kavramları, teorisi, kuralları ve uygulamaları hakkında öğretim veren teknik bir programdır.

Mezunların İstihdam Profilleri

Eğitim planında yer alan bütün dersleri başarıyla tamamlayan öğrenciler "Tekstil Teknikeri" ünvanı ile ön lisans derecesini alırlar.

Kabul ve Kayıt Koşulları

Lise Diploması

Merkezi olarak yapılan üniversite yerleştirme sınavı ile yerleştirme.

Eğitimsel ve Mesleki Amaçlar

2 yılı kapsayan eğitim sürecinde genel eğitim derslerinin yanı sıra mesleki dersler teorik ve uygulamalı olarak verilmektedir. Öğrenciler tekstilin çeşitli alanlarıyla ilgili bilgilerle donanmış olarak öğrenim alırlar. Öğrenimleri süresince okudukları dersler, ödevler, tasarladıkları projeler, uygulama çalışmaları, bitirme projeleri ve 30 işgünü süresince sanayi stajı ile temel bilgi ve beceriler kazanmaktadırlar. Meslek Yüksekokulumuzca Tekstil Programı öğrencilerine eğitimleri boyunca gerekli bilgi ve beceri kazandırılmakta, mevcut tekstil laboratuarımız sayesinde teorik bilgiler pratik uygulamalarla pekiştirilmektedir.

Üst Derece Programlarına Geçiş

Tekstil dalında ön lisans diplomasını alan öğrenciler lisans programlarına dikey geçiş sınavı ile geçebilirler.

İstihdam Alanları

Tekstil Teknolojisi Programından mezun olan öğrenciler kazandıkları yeterlikler doğrultusunda; Tekstil sektöründe iplik, dokuma, örme ve boya-baskı fabrikalarında ara eleman, şef yardımcısı olarak istihdam edilirler.

 

Program Bölüm Başkanı, AKTS/DS Koordinatörü

Öğr. Gör. Dr. Özlem ERDEM Tekstil, Giyim, Ayakkabı ve Deri Bölüm Başkanı

 

Çukurova Üniversitesi Adana MYO, ozlemerdem@cu.edu.tr