Duyurular

...

2021-2022 Bahar Dönemi Ders Kayıtları 14-18 Şubat tarihleri arasında yapılacaktır

Bahar dönemi ders kaydınızı aşağıdaki 4. maddeye göre 14 Şubat – 18 Şubat 20221 tarihleri arasında yapmanız gerekir. Ders kaydını yapmayan öğrenci derslere katılamaz. Sınavlara giremez.

Üniversitemiz, Yüksekokulumuz ve Ders kayıtlarıyla ilgili bazı bilgiler aşağıda verilmiştir.

 

1. ÇUKUROVA ÜNİVERSİTESİ WEB SAYFASINA ERİŞİM: Çukurova Üniversitesi WEB sayfasına https://www.cu.edu.tr adresinden bağlanılabilirsiniz. Çukurova Üniversitesinin WEB sayfasından haberler ve duyurular, etkinlikler, öğrenci işleri ve diğer adreslere ulaşabilirsiniz.

 

2. ADANA MESLEK YÜKSEKOKULU WEB SAYFASINA ERİŞİM: Yüksekokulumuz web sayfasına https://adanamyo.cu.edu.tr/ adresinden ulaşabilirsiniz.

 

3. ÇUKUROVA ÜNİVERSİTESİ ÖĞRENCİ BİLGİ SİSTEMİ WEB SAYFASINA ERİŞİM: Üniversitemizin web sitesindeki https://login.cu.edu.tr Öğrenci başlığı altında, Öğrenci İşleri Bilgi Sistemi tıklanarak güz dönemine ait ders kaydınızın yapılması gerekmektedir. Sisteme erişmek için kullanıcı no olarak okul numaranızı, şifre olarak T.C. kimlik numaranızı girmelisiniz.

 

4. DERS KAYDI AŞAMALARI (14 Şubat – 18 Şubat tarihler arası)

Ø  https://login.cu.edu.tr sitesine giriniz.

Ø  Girdiğiniz sitede Öğrenci başlığını tıklayınız.

Ø  Öğrenci İşleri Bilgi Sistemi (Çukurova Üniversitesi)’ne tıklayınız.

Ø  Kullanıcı Adı: 2021 ile başlayan öğrenci numaranızın tamamı

Ø  Şifreniz: T.C Kimlik Numaranızın tamamıdır.

Ø  Sistem sizden şifre değişikliği istemesi halinde yeni bir şifre belirleyebilirsiniz.

Ø  Şifrenizi belirledikten sonra Anasayfa dan; Derse Yazılma başlığına tıklayın.

Ø  Buradaki açıklamaları okuduktan sonra ekranın en alt kısmında Onayla butonuna tıklayınız.

Ø  Seçilen Dersler başlığına tıklayınca, ekrana dersler gelecektir.

Ø  Bölüm Seçmeli Dersleri dahil derslerin tamamını seçiniz. (Derslerin AKTS toplamı 30 olmak zorundadır)

Ø  Derslerin AKTS Toplamı 30 ise kayıtları onaylaya tıklayınız

5. DERS KAYDIYLA İLGİLİ DİĞER ÖNEMLİ BİLGİLER

* Her eğitim öğretim dönemi Güz ve Bahar dönemi olmak üzere 2 yarıyıldan oluşur. Genel olarak Güz yarıyılı Eylül ayında; Bahar yarıyılı ise şubat ayında başlar.

* İkinci Öğretim ile Uzaktan Öğretim öğrencileri 8. Maddede belirtilen öğrenim ücretini yatırdıktan sonra akademik takvimde belirtilen tarihler arasında ders kayıtlarının yapmaları gerekmektedir. Harç yatırılmadan ders kaydı yapılamaz.

* İkinci Öğretim ile Uzaktan Öğretim öğrencilerinin dönem harcını yatırma tarih aralığı, ders kayıt haftası tarih aralığı ile aynı tarihleri kapsar.

*Önce harç yatırılır. Harç yatırıldıktan birkaç saat sonra ders kayıt sistemi, ders kaydı için aktif hale gelir.

* Öğrenciler ders kaydında problem yaşamaları halinde bölüm/program akademik danışmanları ile görüşebilirler. https://adanamyo.cu.edu.tr/cu/student/danisman-listesi Danışmanların elektronik postalarına

https://adanamyo.cu.edu.tr/cu/staff/akademik-personel linkinden ulaşabilirler.

Ders kaydını yapmayan öğrenci sınavlara giremez. Sınavlara girse dahi sınav notu sistemde ders kaydı olmadığı için öğrencinin not sistemine işlenemez.

* Normal şartlar altında öğrencinin her yarıyılda alması gereken yani sorumlu olduğu derslerin AKTS toplamı 30 dur. AKTS toplamı 30’un altında ise (Mesela 27 ise) eksik ders kaydı yapmış olur. Bu durum da öğrencinin mezuniyetini etkiler.

Ders kaydında yapılan en bariz hata; seçmeli dersler birden fazla ise sadece bir tanesinin seçilip diğerlerinin seçilmemesi. Halbuki ilgili dönemde seçmeli ders sayısı kaç tane olursa olsun; seçmeli derslerin tamamı seçilecektir.

Ders kaydını yapmayan öğrenci; öğrencilik haklarından mahrum pasif öğrencidir. Bu durumda okulumuzdan Öğrenci belgesi dahi alamaz. Askerlik Şubesi tarafından tecil işlemi yapılmaz.

 

6. DERSLERİ TAKİP VE ERİŞİM (4 EKİM 2021) Uzaktan öğretim yöntemiyle çevrim içi olarak verilen dersler https://login.cu.edu.tr/Login.aspx?ReturnUrl=%2f web adresinden takip edilecektir. Derslerin takibi için girişte kullanılacak Kullanıcı Adı: 2021 ile başlayan öğrenci numaranızın tamamı Şifreniz ise: T.C Kimlik Numaranızdır. Yüz yüze yapılacak olan dersler yüksekokulumuzda verilecektir. Derslerin hangi yöntemle verileceği ders programlarında belirtilecektir.

 

7. DERS MUAFİYETİ: Muaf olunan dersler, ders kaydında seçilmemesi gerekmektedir.

 

8. ÖĞRENİM ÜCRETİ: 2021-2022 Eğitim öğretim yılı İkinci öğretim ve Uzaktan eğitim dönemlik harç ücreti 460 TL’dir. Yeni kazanan öğrenciler öğrenim ücretlerini İş Bankasının herhangi bir şubesine T.C. Kimlik numarası ile, daha önce kayıtlı olan öğrenciler ise öğrenci numaraları yatırabilirler.